20110807

Sailwave results for - Creve Coeur Lake

Creve Coeur Lake

CCSA Race Results For 8-7-2011

Blue Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: USPN, Entries: 7, Scoring system: Best 10 From Season
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN R1
8-7-11
R2
8-7-11
R3
8-7-11
Total
1st Blue Y-Flyer 2339 Gill, Bryan 86.7 4.0 1.0 1.0 6.0
2nd Blue Y-Flyer 2737 Rosenbloom, Eric 86.7 1.0 3.0 2.0 6.0
3rd Blue Snipe (Int.) 28470 Green Irgens, Stephans 91.9 3.0 2.0 3.0 8.0
4th Blue MC Scow 2473 Adkins, Jeff 87.8 2.0 4.0 5.0 11.0
5th Blue Y-Flyer 2509 Gill, Dan 86.7 5.0 5.0 4.0 14.0
6th Blue Thistle 3387 Milliare, John 83 8.0 DNF 9.0 DNS 9.0 DNS 26.0
7th Blue Y-Flyer 2514 Bardle, Dennis 86.7 9.0 DNS 9.0 DNS 9.0 DNS 27.0

Red Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: USPN, Entries: 8, Scoring system: Best 10 From Season
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN R1
8-7-11
R2
8-7-11
R3
8-7-11
Total
1st Red Catalina 14.2 Capri 3440 Baseley, Rick 99.4 2.0 1.0 2.0 5.0
2nd Red Force 5 7912 Mayo, Ken 95.4 1.0 4.0 1.0 6.0
3rd Red Mutineer 15' SWN15 1036 Zale, David 96 5.0 2.0 3.0 10.0
4th Red Sunfish Int. 847 Janowski, Mike 99.6 3.0 6.0 4.0 13.0
5th Red Phantom Triangle Crowe, Tim 103.5 6.0 3.0 6.0 15.0
6th Red Harpoon 5.2 1431 Condra, Larry 96 4.0 5.0 10.0 DNS 19.0
7th Red Schickleneyer 2295 Horzmann, Bob 118 7.0 7.0 5.0 19.0
8th Red Sunfish Int. Red/White Sample, Ed 99.6 9.0 DNF 10.0 DNS 10.0 DNS 29.0

R1 - Blue Fleet - 8-7-11 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Elapsed Corrected
1 Blue Y-Flyer 2737 Rosenbloom, Eric 86.7 24:09 0:27:51
2 Blue MC Scow 2473 Adkins, Jeff 87.8 24:46 0:28:12
3 Blue Snipe (Int.) 28470 Green Irgens, Stephans 91.9 26:19 0:28:38
4 Blue Y-Flyer 2339 Gill, Bryan 86.7 25:10 0:29:02
5 Blue Y-Flyer 2509 Gill, Dan 86.7 25:22 0:29:15
6 Blue Thistle 3387 Milliare, John 83 DNF  
7 Blue Y-Flyer 2514 Bardle, Dennis 86.7 DNS  

R2 - Blue Fleet - 8-7-11 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Elapsed Corrected
1 Blue Y-Flyer 2339 Gill, Bryan 86.7 25:11 0:29:03
2 Blue Snipe (Int.) 28470 Green Irgens, Stephans 91.9 27:10 0:29:34
3 Blue Y-Flyer 2737 Rosenbloom, Eric 86.7 25:41 0:29:37
4 Blue MC Scow 2473 Adkins, Jeff 87.8 26:19 0:29:58
5 Blue Y-Flyer 2509 Gill, Dan 86.7 26:14 0:30:15
6 Blue Thistle 3387 Milliare, John 83 DNS  
6 Blue Y-Flyer 2514 Bardle, Dennis 86.7 DNS  

R3 - Blue Fleet - 8-7-11 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Elapsed Corrected
1 Blue Y-Flyer 2339 Gill, Bryan 86.7 22:42 0:26:11
2 Blue Y-Flyer 2737 Rosenbloom, Eric 86.7 23:04 0:26:36
3 Blue Snipe (Int.) 28470 Green Irgens, Stephans 91.9 24:44 0:26:55
4 Blue Y-Flyer 2509 Gill, Dan 86.7 24:50 0:28:39
5 Blue MC Scow 2473 Adkins, Jeff 87.8 25:39 0:29:13
6 Blue Thistle 3387 Milliare, John 83 DNS  
6 Blue Y-Flyer 2514 Bardle, Dennis 86.7 DNS  

R1 - Red Fleet - 8-7-11 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Elapsed Corrected
1 Red Force 5 7912 Mayo, Ken 95.4 15:41 0:16:26
2 Red Catalina 14.2 Capri 3440 Baseley, Rick 99.4 16:22 0:16:28
3 Red Sunfish Int. 847 Janowski, Mike 99.6 17:26 0:17:30
4 Red Harpoon 5.2 1431 Condra, Larry 96 17:07 0:17:50
5 Red Mutineer 15' SWN15 1036 Zale, David 96 18:49 0:19:36
6 Red Phantom Triangle Crowe, Tim 103.5 21:13 0:20:30
7 Red Schickleneyer 2295 Horzmann, Bob 118 35:24 0:30:00
8 Red Sunfish Int. Red/White Sample, Ed 99.6 DNF  

R2 - Red Fleet - 8-7-11 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Elapsed Corrected
1 Red Catalina 14.2 Capri 3440 Baseley, Rick 99.4 17:02 0:17:08
2 Red Mutineer 15' SWN15 1036 Zale, David 96 16:55 0:17:37
3 Red Phantom Triangle Crowe, Tim 103.5 20:09 0:19:28
4 Red Force 5 7912 Mayo, Ken 95.4 18:54 0:19:49
5 Red Harpoon 5.2 1431 Condra, Larry 96 19:07 0:19:55
6 Red Sunfish Int. 847 Janowski, Mike 99.6 21:00 0:21:05
7 Red Schickleneyer 2295 Horzmann, Bob 118 28:32 0:24:11
8 Red Sunfish Int. Red/White Sample, Ed 99.6 DNS  

R3 - Red Fleet - 8-7-11 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Elapsed Corrected
1 Red Force 5 7912 Mayo, Ken 95.4 15:49 0:16:35
2 Red Catalina 14.2 Capri 3440 Baseley, Rick 99.4 16:47 0:16:53
3 Red Mutineer 15' SWN15 1036 Zale, David 96 17:38 0:18:22
4 Red Sunfish Int. 847 Janowski, Mike 99.6 19:55 0:20:00
5 Red Schickleneyer 2295 Horzmann, Bob 118 23:39 0:20:03
6 Red Phantom Triangle Crowe, Tim 103.5 21:29 0:20:45
7 Red Harpoon 5.2 1431 Condra, Larry 96 DNS  
7 Red Sunfish Int. Red/White Sample, Ed 99.6 DNS  



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com

Updated: