Creve Coeur Lake

CCSA Race Results For 04-17-2011

Contents

Blue Fleet

Sailed:2, Discards:0, To count:2, Ratings:USPN, Entries:7, Scoring system:Best 10 From Season
Rank Fleet Class SailNo Helm USPN R1
4-17-11
R2
4-17-11
Total
1st Blue Y-Flyer 2737 Rosenbloom, Eric 86.7 4.0 1.0 5.0
2nd Blue MC Scow 2473 Adkins, Jeff 87.8 2.0 3.0 5.0
3rd Blue Y-Flyer 2509 Gill, Bob 86.7 3.0 4.0 7.0
4th Blue Buccaneer 18' SWN18 2319 Smith, Jim 86.9 6.0 2.0 8.0
5th Blue Laser   Int. 155282 Waldschmidt, Eric 91.1 1.0 8.0 DNF 9.0
6th Blue Y-Flyer 2514 Bardle, Dennis 86.7 5.0 6.0 11.0
7th Blue Thistle 1949 Johnson, Ron 83 7.0 5.0 12.0

Red Fleet

Sailed:2, Discards:0, To count:2, Ratings:USPN, Entries:8, Scoring system:Best 10 From Season
Rank Fleet Class SailNo Helm USPN R1
4-17-11
R2
4-17-11
Total
1st Red Phantom TRANGLE Crowe, Tim 103.5 2.0 3.0 5.0
2nd Red Harpoon 5.2 1431 Condra, Larry 96 5.0 1.0 6.0
3rd Red Sunfish Int. 442 James, Don 99.6 4.0 2.0 6.0
4th Red Catalina 14.2 Capri 2908 Linneman, Chris 99.4 3.0 4.0 7.0
5th Red Sunfish Int. 80425 Holy, Jeanette 99.6 1.0 9.0 DNF 10.0
6th Red Mutineer 15' SWN15 3933 Bell, Charles 96 6.0 5.0 11.0
7th Red Enterprise  Int. 18345 Gonzales, Phil 92.6 7.0 9.0 DNF 16.0
8th Red Force 5 7912 Mayo, Ken 95.4 8.0 9.0 DNF 17.0

R1 - Blue Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm USPN Elapsed Corrected
1 Blue Laser   Int. 155282 Waldschmidt, Eric 91.1 64:28 1:10:46
2 Blue MC Scow 2473 Adkins, Jeff 87.8 62:33 1:11:14
3 Blue Y-Flyer 2509 Gill, Bob 86.7 62:53 1:12:32
4 Blue Y-Flyer 2737 Rosenbloom, Eric 86.7 63:02 1:12:42
5 Blue Y-Flyer 2514 Bardle, Dennis 86.7 63:48 1:13:35
6 Blue Buccaneer 18' SWN18 2319 Smith, Jim 86.9 65:08 1:14:57
7 Blue Thistle 1949 Johnson, Ron 83 63:16 1:16:13

R2 - Blue Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm USPN Elapsed Corrected
1 Blue Y-Flyer 2737 Rosenbloom, Eric 86.7 29:00 0:33:27
2 Blue Buccaneer 18' SWN18 2319 Smith, Jim 86.9 44:29 0:51:11
3 Blue MC Scow 2473 Adkins, Jeff 87.8 45:37 0:51:57
4 Blue Y-Flyer 2509 Gill, Bob 86.7 52:30 1:00:33
5 Blue Thistle 1949 Johnson, Ron 83 50:52 1:01:17
6 Blue Y-Flyer 2514 Bardle, Dennis 86.7 58:27 1:07:25
7 Blue Laser   Int. 155282 Waldschmidt, Eric 91.1 DNF  

R1 - Red Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm USPN Elapsed Corrected
1 Red Sunfish Int. 80425 Holy, Jeanette 99.6 35:50 0:35:59
2 Red Phantom TRANGLE Crowe, Tim 103.5 44;21 0;42;51
3 Red Catalina 14.2 Capri 2908 Linneman, Chris 99.4 44:05 0:44:21
4 Red Sunfish Int. 442 James, Don 99.6 44:37 0:44:48
5 Red Harpoon 5.2 1431 Condra, Larry 96 43:24 0:45:13
6 Red Mutineer 15' SWN15 3933 Bell, Charles 96 45:55 0:47:50
7 Red Enterprise  Int. 18345 Gonzales, Phil 92.6 45:40 0:49:19
8 Red Force 5 7912 Mayo, Ken 95.4 51:23 0:53:52

R2 - Red Fleet

Start:Start 1, Finishes:Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm USPN Elapsed Corrected
1 Red Harpoon 5.2 1431 Condra, Larry 96 53:05 0:55:18
2 Red Sunfish Int. 442 James, Don 99.6 61:26 1:01:41
3 Red Phantom TRANGLE Crowe, Tim 103.5 64:06 1:01:56
4 Red Catalina 14.2 Capri 2908 Linneman, Chris 99.4 69:05 1:09:30
5 Red Mutineer 15' SWN15 3933 Bell, Charles 96 71:07 1:14:05
6 Red Sunfish Int. 80425 Holy, Jeanette 99.6 DNF  
6 Red Enterprise  Int. 18345 Gonzales, Phil 92.6 DNF  
6 Red Force 5 7912 Mayo, Ken 95.4 DNF  

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish



Sailwave Scoring Software 1.95 Build 11
www.sailwave.com