Creve Coeur Lake

CCSA Race Results For 9-12-2010

Blue Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: USPN, Entries: 8, Scoring system: Best 10 From Season
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN R1
9-12-10
R2
9-12-10
R3
9-12-10
Total
1st Blue Thistle 3387 Milliare, John 83 1.0 4.0 1.0 6.0
2nd Blue MC Scow 2473 Adkins, Jeff 87.8 2.0 1.0 5.0 8.0
3rd Blue Y-Flyer 2567 Janowski, Mike 86.7 4.0 3.0 3.0 10.0
4th Blue Y-Flyer 2737 Rosenbloom, Eric 86.7 3.0 6.0 2.0 11.0
5th Blue Y-Flyer 2509 Gill, Bob 86.7 6.0 2.0 6.0 14.0
6th Blue Y-Flyer 2339 Gill, Bryan 86.7 5.0 5.0 4.0 14.0
7th Blue Y-Flyer 2520 Niehoff, Chris 86.7 7.0 8.0 7.0 22.0
8th Blue Y-Flyer 2331 Hayes, Bill 86.7 8.0 7.0 10.0 DNS 25.0

Red Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: USPN, Entries: 9, Scoring system: Best 10 From Season
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN R1
9-12-10
R2
9-12-10
R3
9-12-10
Total
1st Red Catalina 14.2 Capri 2912 Wepprich, Stephen 99.4 1.0 1.0 2.0 4.0
2nd Red Mutineer 15' SWN15 3933 Bell, Charles 96 3.0 4.0 3.0 10.0
3rd Red Mutineer 15' SWN15 1036 Zale, David 96 5.0 2.0 4.0 11.0
4th Red Harpoon 5.2 1431 Condra, Larry 96 6.0 7.0 1.0 14.0
5th Red Catalina 14.2 Capri 3453 Kalliongis, JS 99.4 2.0 5.0 7.0 14.0
6th Red Sunfish Int. 847 James, Don 99.6 7.0 3.0 5.0 15.0
7th Red FJ  Int. 2670 Dermody, Steve 97.9 4.0 8.0 8.0 20.0
8th Red Snipe  Int. 20194 LaBelle, Garry 91.9 9.0 9.0 6.0 24.0
9th Red O'Day 15 DS Franklin, Greg 95.8 8.0 6.0 11.0 DNS 25.0

R1 - Blue Fleet - 9-12-10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Elapsed Corrected
1 Blue Thistle 3387 Milliare, John 83 35:35 0:42:52
2 Blue MC Scow 2473 Adkins, Jeff 87.8 37:43 0:42:57
3 Blue Y-Flyer 2737 Rosenbloom, Eric 86.7 37:26 0:43:11
4 Blue Y-Flyer 2567 Janowski, Mike 86.7 38:20 0:44:13
5 Blue Y-Flyer 2339 Gill, Bryan 86.7 38:35 0:44:30
6 Blue Y-Flyer 2509 Gill, Bob 86.7 39:05 0:45:05
7 Blue Y-Flyer 2520 Niehoff, Chris 86.7 39:31 0:45:35
8 Blue Y-Flyer 2331 Hayes, Bill 86.7 43:06 0:49:43

R2 - Blue Fleet - 9-12-10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Elapsed Corrected
1 Blue MC Scow 2473 Adkins, Jeff 87.8 31:13 0:35:33
2 Blue Y-Flyer 2509 Gill, Bob 86.7 31:31 0:36:21
3 Blue Y-Flyer 2567 Janowski, Mike 86.7 31:41 0:36:33
4 Blue Thistle 3387 Milliare, John 83 30:23 0:36:36
5 Blue Y-Flyer 2339 Gill, Bryan 86.7 32:02 0:36:57
6 Blue Y-Flyer 2737 Rosenbloom, Eric 86.7 32:08 0:37:04
7 Blue Y-Flyer 2331 Hayes, Bill 86.7 32:40 0:37:41
8 Blue Y-Flyer 2520 Niehoff, Chris 86.7 33:54 0:39:06

R3 - Blue Fleet - 9-12-10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Elapsed Corrected
1 Blue Thistle 3387 Milliare, John 83 29:27 0:35:29
2 Blue Y-Flyer 2737 Rosenbloom, Eric 86.7 38:09 0:44:00
3 Blue Y-Flyer 2567 Janowski, Mike 86.7 42:38 0:49:10
4 Blue Y-Flyer 2339 Gill, Bryan 86.7 43:09 0:49:46
5 Blue MC Scow 2473 Adkins, Jeff 87.8 44:35 0:50:47
6 Blue Y-Flyer 2509 Gill, Bob 86.7 44:23 0:51:12
7 Blue Y-Flyer 2520 Niehoff, Chris 86.7 51:00 0:58:49
8 Blue Y-Flyer 2331 Hayes, Bill 86.7 DNS  

R1 - Red Fleet - 9-12-10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Elapsed Corrected
1 Red Catalina 14.2 Capri 2912 Wepprich, Stephen 99.4 26:00 0:26:09
2 Red Catalina 14.2 Capri 3453 Kalliongis, JS 99.4 28:44 0:28:54
3 Red Mutineer 15' SWN15 3933 Bell, Charles 96 29:42 0:30:56
4 Red FJ  Int. 2670 Dermody, Steve 97.9 31:04 0:31:44
5 Red Mutineer 15' SWN15 1036 Zale, David 96 33:05 0:34:28
6 Red Harpoon 5.2 1431 Condra, Larry 96 33:28 0:34:52
7 Red Sunfish Int. 847 James, Don 99.6 35:41 0:35:50
8 Red O'Day 15 DS Franklin, Greg 95.8 37:39 0:39:18
9 Red Snipe  Int. 20194 LaBelle, Garry 91.9 38:34 0:41:58

R2 - Red Fleet - 9-12-10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Elapsed Corrected
1 Red Catalina 14.2 Capri 2912 Wepprich, Stephen 99.4 21:06 0:21:14
2 Red Mutineer 15' SWN15 1036 Zale, David 96 21:17 0:22:10
3 Red Sunfish Int. 847 James, Don 99.6 26:35 0:26:41
4 Red Mutineer 15' SWN15 3933 Bell, Charles 96 25:54 0:26:59
5 Red Catalina 14.2 Capri 3453 Kalliongis, JS 99.4 28:34 0:28:44
6 Red O'Day 15 DS Franklin, Greg 95.8 28:44 0:30:00
7 Red Harpoon 5.2 1431 Condra, Larry 96 29:23 0:30:36
8 Red FJ  Int. 2670 Dermody, Steve 97.9 32:44 0:33:26
9 Red Snipe  Int. 20194 LaBelle, Garry 91.9 36:37 0:39:51

R3 - Red Fleet - 9-12-10 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName USPN Elapsed Corrected
1 Red Harpoon 5.2 1431 Condra, Larry 96 24:38 0:25:40
2 Red Catalina 14.2 Capri 2912 Wepprich, Stephen 99.4 26:00 0:26:09
3 Red Mutineer 15' SWN15 3933 Bell, Charles 96 25:22 0:26:25
4 Red Mutineer 15' SWN15 1036 Zale, David 96 26:22 0:27:28
5 Red Sunfish Int. 847 James, Don 99.6 28:43 0:28:50
6 Red Snipe  Int. 20194 LaBelle, Garry 91.9 28:40 0:31:12
7 Red Catalina 14.2 Capri 3453 Kalliongis, JS 99.4 32:09 0:32:21
8 Red FJ  Int. 2670 Dermody, Steve 97.9 31:43 0:32:24
9 Red O'Day 15 DS Franklin, Greg 95.8 DNS  



Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com